Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci.

2 marca, 2018

Z inicjatywy Komisji Europejskiej, od 2004 r. obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

Na stronie www.saferinternet.pl możemy przeczytać, że „DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych (…). Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo (…).”

Gminna Biblioteka publiczna w Bojszowach podeszła do tematu nieco z innej strony. Od 2 lat prowadzimy u nas zajęcia komputerowe dla dorosłych. Z ich i naszego punktu widzenia, to właśnie uczestnicy zajęć są tymi „dziećmi i młodzieżą” w sieci. Uczą się poruszać w wirtualnym świecie, poznają jego zalety, ale są też wystawieni na jego pułapki, które do tej pory były dla nich czymś abstrakcyjnym, o czym czasami mogli poczytać w gazecie czy usłyszeć w telewizji.

W związku z tym, w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu zajęcia dla „dorosłych uczniów” poprowadziły ”młode nauczycielki” – Krysia Bożek, Paulina Ficek, Maja Fogel, Hania Fuchs, Patrycja Szafińska i Kasia Waliczek z Gminnego Gimnazjum im. Roku Jubileuszowego w Bojszowach (uczennice klas drugich i trzecich). Jako te bardziej doświadczone i obyte z Internetem, jego plusami i minusami, 27 lutego przeprowadziły zajęcia dla 30 nowych adeptów sztuki komputerowej. Odbyły się trzy jednogodzinne spotkania z grupami po 10 osób.

Gimnazjalistki spotykały się kilka dni przed zajęciami i wspólnie z Magdą Piekorz z Biblioteki (pomysłodawczynią i prowadzącą biblioteczne zajęcia komputerowe) przygotowywały tematy i prezentację dla swoich „uczniów”.

Tegoroczna edycja DBI odbyła się pod hasłem Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”.  Wolontariuszki opowiedziały o „hejcie”, fake newsach, ale też o internetowych oszustwach. 

Rozmawiano także o konieczności posiadania antywirusa i stałego jego aktualizowania; czym są hasła zabezpieczające i jak powinny wyglądać. W czasach „fake news’ów” ciekawym ćwiczeniem było odgadywanie czy przykładowe nagłówki internetowych portali są prawdziwe. Wszyscy doszli do wniosku, że  używając Internetu trzeba intensywnie analizować czytane fakty.

                                           

Dorośli zadawali pytania i wymieniali się swoimi opiniami. „Dziewczyny mają bardzo dużą wiedzę, bardzo dobrze się z nimi pracowało. Mam nadzieję, że jeszcze się z nimi spotkamy” – powiedziała Pani Dorota. Również nasze prelegentki były pod wrażeniem: „Czułyśmy, że ktoś nas chce słuchać i słucha. Czuło się szacunek płynący w dwie strony. Poczułyśmy się przydatne, nauczyłyśmy innych tego, co same wiemy” – powiedziała jedna z młodych nauczycielek.

      

                                                                                                                           

Patrtycja stwierdziła, że „Takie zajęcia pokazują, że granica wiedzy i wieku nie jest barierą nie do pokonania”. Á propos granic, mamy nadzieję, że ten lutowy wspólnie spędzony dzień uświadomił też wszystkim granice jakie należy stawiać i których nie wolno przekraczać w kontaktach online.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2018 są Facebook oraz Multimediawszkole.pl. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komendę Główną Policji.