„Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria!” – zajęcia edukacyjne

2 marca, 2017

17 lutego odbyły się zajęcia „Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria!” w ramach konkursu współorganizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg o Marii Skłodowskiej-Curie.

Zapraszamy: obejrzyjcie nasz klip! A także fotoreportaż poniżej.

Rozpoczęliśmy je w czytelni od krótkiej rozmowy o Marii Skłodowskiej-Curie oraz o jej zasługach dla nauki. Poprowadziła je Pani Dyrektor Izabela Piętka. Czytaliśmy fragmenty książki „Idol. Maria Skłodowska – Curie”  Justyny Styszyńskiej i dowiedzieliśmy się jak to się stało, że Maria została naukowcem.

Po krótkiej rozmowie przeszliśmy do przygotowanego wcześniej laboratorium (nasza sala konferencyjna pełniła tę zaszczytną rolę). Czekało tu na dzieciaki wiele niespodzianek m. in. przygotowane eksperymenty i ekspozycja z wieloma „laboratoryjnymi” sprzętami.

Na początek młodzież dostała najtrudniejsze zadanie – zapytaliśmy ją czym jest nauka? Na karteczkach post-in mieli zapisać krótkie hasła. Widać to skupienie na twarzach!

Karteczki zostały przyklejone na tablicę. Dzięki temu prowadząca zajęcia mogła przeczytać z czym kojarzy się nauka młodym umysłom. Dodatkowo zaprosiliśmy eksperta, z którym konsultowaliśmy nasze komentarze oraz eksperymenty – Pabla Druettę- doktoranta na holenderskim Uniwersytecie w Groningen na Wydziale Nauk Ścisłych i Inżynieryjnych. Nasz gość opowiedział o tym, czym się zajmuje i jak wyglądają laboratoria na jego uczelni. Pojawiały się bardzo ciekawe definicje nauki: młodzi naukowcy uważali głównie, że nauka to eksperymenty, ale też wybuch, pierwiastki czy grawitacja. Znalazła się nawet porównanie nauki do magii. Nasz specjalista rozwiał wątpliwości co do tej definicji i wyjaśnił, że mimo że w nauce trzeba używać dużo matematyki i fizyki, ważna jest też ciekawość i niewiedza. Od tego  się zaczęło – jeżeli czegoś nie wiedzieliśmy, traktowaliśmy to jako magię. Nie umieliśmy czegoś wytłumaczyć, ale to wzbudzało w nas ciekawość. I od tego poszukiwania naukowe się zaczęły. Czyli nauka to także magia, ale z wytłumaczeniem :).

Poznaliśmy kilka informacji o rentgenie oraz zrobiliśmy mały pokaz możliwości tej maszyny :).

A teraz kulminacyjna część naszych zajęć – EKSPERYMENTY! Podzieliliśmy dzieci na 5 grup i każda z nich dostała za zadanie wykonanie innego doświadczenia.

Lampa lawa:

Jajko kauczuk:

Oobleck – ciecz nienewtonowska:

Magiczna piana:

Kwadratowe bańki mydlane:

]

Każda grupa młodych naukowców miała za zadanie zaprezentować swój eksperyment. Dzięki ,,zaawansowanej technologii” dzieci mogły podejrzeć eksperyment w dużym zbliżeniu na ekranie rzutnika.

W wypadku eksperymentu z cieczą nienewtonowską mieliśmy dla nich niespodziankę – krótki klip pt.: „Can You Walk on Water? (Non-Newtonian Fluid Pool)” pokazujący co się stanie jak napełnimy basen cieczą nienewtonowską.