III miejsce w konkursie na małą formę teatralną!

15 września, 2011

Nasza biblioteka we współpracy z uczniami i nauczycielami ze S.P. w Bojszowach zdobyła

III miejsce w konkursie na małą formę teatralną, pod hasłem „Spotkanie z utopcem”,

którego organizatorem był Bieruński Ośrodek Kultury w Bieruniu. Przegląd grup teatralnych odbył się w dniu 9 września 2011r. na bieruńskim Rynku z okazji „Dnia Bierunia”.

Celem konkursu było  przedstawienie wierzeń  i legend mających swe źródła w kulturze i tradycji ludowej ziemi śląskiej.  Odwołanie się do wierzeń pogańskich. Nawiązanie do tradycji ziemi Pszczyńskiej, legend zakorzenionych w bieruńskiej przeszłości, wspomnieniach. Rozwijanie wyobraźni, promowanie bieruńskiej ziemi, folkloru.

Tytuł przedstawienia „Ciasto z jagodami”, to opowieść o dzieciach, którym mama kazała zbierać jagód w lesie na kołocz. Grzeczne dziewczynki posłusznie idą do lasu, natomiast Janek, ich brat postanawia z kolegami złapać utopca albo stwora, żeby wymusić na nim okup w postaci złota.

Historia pełna grozy (ale i momentami humoru) kończy się optymistycznie dzięki świetli – dobremu duchowi, który pomaga dzieciom. Historia kończy się przesłaniem dla wszystkich:

„Bóg dobrych ludzi chroni,

A złych nocą utopiec goni.

Kto ma serce czyste niech sie nie boi”

Gratulujemy uczniom – cudownym aktorom i serdecznie dziękujemy za współpracę i zaangażowanie w realizację przedstawienia nauczycielkom ze S.P. W Bojszowach – Pani Bernadecie Skrobol i Joannie Hoffman.

Specjalne podziekowanie dla scenarzysty – Pani Iwony Kusak!

Zapraszamy do galerii!!!

Przygotowania