Księga metrykalna z Bojszów-spotkanie w bibliotece

29 czerwca, 2023

To było niezwykłe spotkanie! W związku z zakończeniem konserwacji najstarszej księgi metrykalnej z parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Bojszowach (chrzty z lat 1653–1725, śluby z lat 1653-1707!) przeprowadzonej w ramach konkursu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych „Wspieranie działań archiwalnych 2022”, gościliśmy 29 czerwca w naszej bibliotece Dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach – dr Wojciecha Schäffera, który przedstawił uczestnikom – jakie interesujące zapisy zawiera księga z Bojszów, czy jest wyjątkowa na tle innych z zasobu Archiwum oraz czego dotyczą i skąd pochodzą kompaturki (makulatura aktowa) m.in. z 1629 roku odnalezione w oprawie dudki.Ponadto gościliśmy dyplomowaną konserwatorkę papieru i skóry: dr Katarzynę Kwaśniewicz, która opowiedziała o stanie zachowania 370-letniej księgi metrykalnej (dudki), o poszczególnych etapach konserwacji oraz o tym co zostało odnalezione w jej trakcie. Niesamowita atmosfera spotkania, mnóstwo pytań od uczestników – na które nasi Goście bardzo chętnie odpowiadali, dyskusja…. Dziękujemy wszystkim za przybycie!