„MŁODZI WIEDZĄ TYLE, ILE MY DOROŚLI IM POWIEMY” – Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

19 marca, 2018

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. Z tej okazji postanowiłyśmy zaprosić do nas pisarkę Renatę Piątkowską oraz lektorkę Malwinę Kożurno.

Pani Renata Piątkowska jest autorką książki „Wszystkie moje mamy” opowiadającej historię Szymka Baumana – jednego z ponad 2500 żydowskich dzieci uratowanych z warszawskiego getta właśnie przez Irenę „Jolantę” Sendlerową.

16 marca uczniowie klas szóstych i siódmych z naszej gminy usłyszeli fragment opowieści przeczytany przez Malwinę Kożurno i otrzymali spory kawał wiedzy na temat wydarzeń lat wojennych.

Na pytanie – kto wie, kim była Irena Sendlerowa? – ręce podniosło 4 uczniów. Niewielu, ale jak stwierdziła R. Piątkowska, to nie wina młodzieży, bo „Młodzi wiedzą tyle, ile my dorośli im powiemy”.

Pisarka poprzez swoją książkę i spotkania z czytelnikami naprawia ten błąd zaniechania i przybliża dzieło Ireny Sendlerowej. Poznając Szymka Baumana uczniowie dowiedzieli się jaki dramat rozgrywał się w warszawskim getcie, jak wojna i jej okrucieństwa były postrzegane przez dziecko. Dowiedzieli się też, że byli w tym czasie dobrzy i niezmiernie odważni ludzie, którzy ryzykując życie pomagali bezbronnym. Irena Sendlerowa i jej współpracownicy, kierując się dewizą „Każdemu kto tonie, należy podać rękę…” nie odwracali oczu od cierpienia i niesprawiedliwości. Dzięki ich sprytowi, determinacji i po prostu miłości do drugiego człowieka, udało się ocalić od śmierci ponad 2500 żydowskich dzieci.

Na twarzach naszych młodych gości widać było wiele emocji, Pani Renata w bardzo obrazowy i przystępny sposób przekazała im fragment historii Polski, ale przede wszystkim dała im lekcję człowieczeństwa.

Więcej na temat Ireny Sendlerowej można przeczytać na stronie http://roksendlerowej.pl/, a tymczasem przekazujemy dalej jej słowa: „Do młodych: Jesteście przyszłością świata! Zróbcie coś, aby stał się lepszy. Bez wojen, śmierci niewinnych. Szerzcie dobro. Bądźcie wrażliwi na los słabszych od was.”