Uwaga GRYPA!!!

30 sierpnia, 2011

Grypa i jej objawy, szczepienie przeciw grypie

Wirusy grypy znajdują się w kropelkach wydzieliny pochodzącej z dróg oddechowych chorej osoby. Kropelki te są uwalniane w trakcie kichania i kaszlu, ale mogą być także obecne na różnych przedmiotach. W organizmie człowieka wirusy grypy atakują komórki układu oddechowego, powodując ich zniszczenie.
Zarówno stan zdrowia, jak i wiek pacjenta mają znaczący wpływ na przebieg choroby oraz jej powikłania. Należy pamiętać, że grypa nie jest przeziębieniem! Jest to inna, o wiele bardziej groźna choroba! (patrz tabelka)

Grypa ma zwykle gwałtowny początek i obejmuje kilka kluczowych objawów:

  • wysoka gorączka (38-40°C)
  • ból głowy
  • drżenia i bóle mięśniowe
  • początkowo suchy, męczący kaszel
  • utrata apetytu
  • uczucie osłabienia i „ogólnego rozbicia”.

Występują również objawy typowe dla „przeziębienia”, jak bóle gardła, wodnisty katar czy „zatkany nos”.
U dzieci dodatkowo mogą wystąpić bóle brzucha, nudności i wymioty.
W przypadku braku powikłań, objawy ze strony układu oddechowego utrzymują się średnio przez 7-10 dni. Najdłużej trwają: kaszel i uczucie ogólnego osłabienia, które mogą być obecne nawet do 3 tygodni.

uk xanax for sale online
ativan 2mg online UK

Pamiętaj:
Grypa nie jest przeziębieniem, jest o wiele bardziej niebezpieczna – powikłania pogrypowe mogą prowadzić do śmierci chorego!

Podstawowe różnice między grypą a przeziębieniem

cechy grypa przeziębienie
początek choroby nagły powolny
temperatura ciała >38ºC <38ºC
dolegliwości stawowo-mięśniowe bardzo często rzadko
ból głowy bardzo często rzadko
samopoczucie bardzo złe umiarkowanie złe
suchy kaszel często rzadko
powikłania często rzadko
możliwość profilaktyki tak nie
leczenie przyczynowe tak nie

 

Kto na pewno powinien się zaszczepić?
Przede wszystkim osoby szczególnie wrażliwe na powikłania grypy, czyli dzieci i osoby po 50. roku życia. Do grup zwiększonego ryzyka należą też przewlekle chorzy na schorzenia dróg oddechowych – astmę, przewlekłą chorobę oskrzelowo-płucną – oraz dzieci i dorośli leczeni z powodu cukrzycy i niewydolności nerek. Zaszczepić powinno się też dzieci i młodzież, które z jakichkolwiek powodów muszą stale przyjmować kwas acetylosalicylowy (aspirynę czy polopirynę). Dla bezpieczeństwa rozwijającego się dziecka przeciwko grypie powinny się też zaszczepić wszystkie kobiety, które planują ciążę na sezon grypowy. Jeżeli ciężarna choruje na chorobę przewlekłą zwiększającą ryzyko powikłań grypy, należy ją zaszczepić przed nadchodzącym sezonem epidemicznym, bez względu na zaawansowanie ciąży. Z tzw. wskazań epidemiologicznych powinny szczepić się osoby, które stykają się na co dzień z wieloma ludźmi – jak lekarze, nauczycielki, pielęgniarki.

A kto nie może się szczepić?
Nie można szczepić osób uczulonych na kurze białko (hoduje się na nim wirusy grypy) i niektóre antybiotyki, bo ich śladowe ilości znajdują się w każdej szczepionce. To samo dotyczy osób, u których poprzednia szczepionka wywołała reakcję alergiczną. Istnieją także przeciwwskazania dotyczące szczepień dzieci przed szóstym miesiącem życia. W wypadku kobiet w pierwszym trymestrze ciąży o szczepieniu powinien decydować lekarz. Nie mogą się też szczepić ludzie chorzy w ostrej fazie infekcji z podwyższoną temperaturą. Przed szczepieniem lepiej zasięgnąć opinii lekarza. check my blog

                                  Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej oferuje pacjentom

                         szczepionki przeciw grypie na sezon 2011/2012  w cenie 27,00 zł.